توضیحات پروژه

دومین نشست نما – نمای یونیتایز

در نشست نما مهرماه 99 سعید مادرشاهی در مورد اهمیت حرکت به سوی صنعتی سازی در صنعت نما و روش های کنترل کیفی کرتین وال یونیتایز با مخاطبین فاساد فروم صحبت نمود.ز

وضعیت امروز صنعت ساختمان

وضعیت امروز صنعت ساختمان‌سازی ما هم از ذهنیت همان مسافرانی که برای اولین بار سوار هواپیما می شدند، فراتر نیست. ما برج های بیست و چند طبقه را با فکرافزار و مایند ست پنجاه سال پیش می سازیم. گود برداری می کنیم و طرح معماری فیکس نشده،  اخذ تائیدیه شهرداری را روی نقشه های الکی میگیریم و سپس سازه‌ای متفاوت  را احداث می کنیم. بعد به آن یک نما می چسبانیم و دیوارها را در طول پروژه به دلیل طولانی شدن چندین بار تغییر میدهیم. در نهایت دیوارها را گچ و خاک میمالیم و دوبازه خراب میکنیم تا تاسیسات را رد کنیم . رنگ سفیدی به آن می کشیم و در قدم اخر ابعاد و رنگ در و پنجره ها را انتخاب و سفارش می دهیم.

دلیل اصلی عدم تناسب قیمت ساختمان هایمان با کیفیت و میزان آسایش فراهم شده همین است که ساخت وساز آن دو تا سه برابر استاندارد جهانی زمان می برد و متاسفانه محصول خروجی هم گران تر است و هم بی کیفیت تر.

حرکت به سوی صنعتی شدن حوزه ساختمان

در این بزنگاه تاریخ برای پیشرفت چاره ای جز کنار گذاشتن فکرافزار وسخت افزارهای قدیمی و رفتن به سمت صنعتی  کردن حوزه ساختمان نخواهیم داشت. خوشبختانه مبحث یازدهم در کشور اخیرا تدوین شده و به زودی به چاپ خواهد رسید و این اولین گام مسیر این پیشرفت را هموارخواهد نمود.

سه مشخصه اصلی  یک پروژه ساختمانی صنعتی بهره وری در منابع، افزایش سرعت و بهبود کیفیت  می باشد. که اگر عملیاتی نشود در واقع پروژه دیگر صنعتی نخواهد بود.

ویژگی های تولید صنعتی نما

در حوزه تولید صنعتی نما در حوزه ساختمان باید برای مقرون به صرفه شدن ساخت نما به دو ویژگی توجه کنیم: اولین ویژگی این که  محصول مدولار باشد و قابلیت سری سازی داشته باشد البته این سری سازی به مفهوم محدود  کردن خلاقیت معمار نیست. هجم، هیجانات فضایی،استفاده از سنگ و شیشه و… محدودیتی ندارد به این شرط که در چارچوب معینی باشند و معمار از قبل به آن فکر کرده باشد.

به عنوان مثال در پروژه «البرز» به کارفرما اعلام کردیم که نما مستعد یونیتایز نیست. زیرا دارای پهنه های نواری متنوع ( سرامیک، آلومینیوم و… ) و کنج دار می باشد که هزینه ها را به شدت افزایش می دهد و عکس همین مسئله در پروژه « برج ملت» صادق بود زیرا نمای فلت و ساده کار، ایجاد مدول های یک شکل و به صرفه را فراهم می کرد.

ویژگی دوم برای مقرون به صرفه بودن ساخت صنعتی نما استانداردسازی قطعات،تجهیزات و مصالح است که موضوع اصلی مقاله ما نیز همین بحث می باشد.